Kultura wizualna w Polsce - urywki i widoki v barStudio
Pretekstem do dyskusji o nowoczesnej i współczesnej polskiej kulturze wizualnej jest wydana przez wydawnictwo Fundacji Bęc Zmiana i Instytut Kultury Polskiej UW dwutomowa antologia „Kultura wizualna w Polsce” (tom 1: „Fragmenty”, tom 2: „Spojrzenia”). Zbiór obejmuje teksty i obrazy źródłowe (od Abramowskiego po Hansena, od Rydet po Leśmiana) wraz z komentarzami zespołu badawczego oraz autorskie hasła dotyczące praktyk widzenia (od obrazu do widowni, od billboardu do melodramatu, od Pałacu po podróbkę). Podejmuje próbę rozpoznania i zbadania różnych języków stosowanych w polskiej teorii obrazu i wizualności oraz wskazania obrazów swoistych dla polskiej kultury - takich, które pozwalają opisać ją z innej perspektywy, oraz takich, które wprowadzają nowe wątki do szerszej refleksji na temat kultury wizualnej.
Podczas spotkania spróbujemy przyjrzeć się językom tych teorii - często związanym z konkretnymi twórcami i nieznajdującym historycznej kontynuacji - oraz przedstawionej w antologii koncepcji kultury wizualnej w Polsce rozumianej jako zróżnicowany i wielomedialny obszar praktyk widzenia i przedstawiania. W jaki sposób polscy teoretycy odnosili się do zagadnień widzenia, obrazów i widowni? Jakie działania artystyczne służyły wyrażaniu i problematyzowaniu tych kwestii? Jak widzenie i obrazowanie są praktykowane na co dzień, jak przejawiały się i przejawiają w działaniach potocznych?
W spotkaniu, które poprowadzi historyczka i krytyczka literatury Katarzyna Czeczot udział wezmą:
Olga Drenda - dziennikarka i tłumaczka, autorka książki „Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w czasach transformacji”,
Jakub Majmurek - filmoznawca, eseista i publicysta
dr Łukasz Zaremba i dr hab. Iwona Kurz - współredaktorzy książki, kulturoznawcy, pracownicy Instytutu Kultury Wizualnej Uniwersytetu Warszawskiego, redaktorzy pisma „Widok. Teorie i Praktyki Kultury Wizualnej”.