Savina Yannatou /Řecko/ v Palác Akropolis
Songs of Thessaloniki
Cena sezení: 350 CZK (platí do 23.03.)
Zpěvačka, která talentem i šíří repertoáru představuje světový unikát. Hlásí se k Leonardu Cohenovi, katalánské sopranistce Monserrat Figueras i k hlasovým inovacím Diamandy Galás, její alba vydává renomovaná jazzová značka ECM. Studovala klasický zpěv, natáčela barokní i soudobou hudbu, ale když je potřeba, na vše zapomene a zpívá jak neškolená vesničanka. Repertoár si vybírá s pečlivostí hudebního archeologa. Jsou v něm písně sefardských Židů, před pěti sty lety odsunutými ze Španělska, "řecké blues" rebetiko i skladby z Korsiky, Maroka a Libanonu. Stejným unikátem je kapela, která čerpá z lidových kořenů s jazzovou virtuozitou i improvizační fantazií.
Jak se vlastně dostane stylově nezařaditelná zpěvačka z jihu Evropy na exkluzivní jazzovou značku? Způsobilo to album Terra nostra, původně vydané na lokální řecké značce Lyra. Jednalo se o živou nahrávku – a preciznost zpěvu i kapely natolik okouzlila Manfreda Eichera, ředitele ECM, že učinil zcela výjimečnou nabídku: album převzal bez jakýchkoli výhrad. Preciznost a autentičnost je ovšem pro zpěvačku samozřejmostí. Když o dva roky dříve Savina Yannatou připravovala album Mediterranea, vydala se v Aténách mezi přistěhovalce a hledala učitele, kteří by ji zaškolili do celkem 14 jazyků a dialektů, jimiž na albu zpívá. Na čtvrtém a zatím posledním albu vydaném ECM, Songs of Thessaloniki, se Eicher podílel jako producent. Skladby čerpají z historie Soluně, města označovaného za balkánský Jeruzalém, které bylo po tisíciletí tavícím kotlíkem kultur a národností.
Savina Yannatou ovládá široký rejstřík hlasových technik, včetně hrdelního zpěvu či experimentálních disciplin, které se naučila od své krajanky Diamandy Galás. Vedle byzantské hudby studovala i na prestižní londýnské škole Guildhall School of Music and Drama, a spolupracovala s řadou avantgardních hudebníků, včetně Damo Suzukiho z německé skupiny Can. Roku 1993 založila skupinu s italským názvem Primavera en Salonico, tedy Jaro v Soluni. Její hráči čerpají jak z evropské klasiky, byzantské a řecké hudby, tak i ze stylů Středního východu, čemuž odpovídá kombinace západních nástrojů (kytara. housle, kontrabas) s východními: nejrůznější perkuse, citera kanun i flétna nai. Úroveň ansámblu je pozoruhodná i v tvrdé řecké konkurenci. Kapelník Kostas Vomvolos vysvětluje: „My nejsme lidoví muzikanti z vesnice, hrajeme lidovou hudbu stejně jako se hraje jazz a vytváříme styl, který vychází z tradice. Náš houslista vystudoval konzervatoř, ale když vystupuje s námi, pohybuje se v orientálních tónových řadách a na smyčec tlačí mnohem silněji, než kdyby hrál klasiku.“
„Savina Yannatou zpívá jako anděl i démon, jako lesní víla i meluzína profukující starým domem,“ píše o zpěvačce kritika. „Doprovází ji šest dokonale sehraných muzikantů a ti spojují kvality improvizujících sólistů s flexibilitou ansámblových hráčů, kteří více poslouchají než hrají. Celý sál poslouchá s napětím.“
EN
Savina Yannatou studied singing with Gogo Georgilopoulou and Spiros Sakkas in Athens, and later attended postgraduate studies at the Guildhall School of Music and Drama in London with a scholarship awarded by Mousigetis Foundation.
In 1979 she began working as a professional, in the greek radio 3, participating in the daily program Lilipoupolis in collaboration with the composer Lena Platonos. Following that, her career took off collaborating with many greek composers (Platonos, Mamangakis, Kypourgos, Katsoulis, Gregoriou, Marangopoulos, Kamarotos, a.o.) and having released numerous albums since then.
In the mid-1990s, she joined forces with jazz / traditional musicians forming a band known as ‘Primavera en Salonico’, interpreting Sephardic and Mediterranean songs, having recorded 8 CDs in Lyra and ECM records and giving concerts all over the world.
She has been a founding member of an Early Music ensemble in Athens (“Early Music Workshop”) in the ’80s.
She has always displayed a keen interest in exploring free jazz music.
She has collaborated with Peter Kowald, Floros Floridis, Barry Guy, Nikos Touliatos, Gunther Pitscheider, Gerald Preinfalk, Gunther Baby Sommer, the Ensemble “Medea Electronique”, and the Ensemble Constantinople.
Yannatou is also a songwriter (CDs “Dreams of the mermaid: Is king Alexander alive?”, “Rosa das Rosas”, “Musique Des Chambres” Lyra records).
She has composed music for theater (National Theater of Greece, National Theater of Northern Greece, Thessalian Theater, Theater of Neos Kosmos, “Playback” theater, for the plays: “Medea”, “Bacchae”, “Ifigenia in Aulis”, “Dibuk”, �The Caukasian Chalk Circle”, “Persona”, “The Suppliants”) and for pantomime performances.
She occasionally participates in workshops, teaching vocal improvisation for actors and musicians.